
Pokud hledáme co nejúčinnější a tělem nejlépe vstřebatelnou formu jednotlivých minerálů, např. hořčíku, je třeba se poohlédnout po organické (chelátové) vazbě. Ony mají minerály nějaké vazby? A proč jiné vazby nejsou tak vstřebatelné? Pojďme se na to podívat blíže.
Minerály se v přírodě vyskytují obvykle ve vazbě na jiný prvek/nosič. A s tímto druhým prvkem je vždy spojený nějakým druhem vazby. Ta může být buď organická (vyskytuje se např. v listech rostlin) a nebo anorganická (např. v minerálech). Jednoznačnou výhodou organické vazby je to, že ji naše tělo mnohem lépe vstřebává.
Chelátová vazba = organická vazba
Příkladem takové organické vazby je pak právě vazba chelátová, kde je minerál spojený se dvěma organickými kyselinami nebo aminokyselinami a vytváří tzv. cheláty. Stejným způsobem jako je uložený například v rostlinách. Mezi organické (chelátové) vazby patří například:
Chelátované minerály, zejména hořčík, zinek a železo jsou velmi vhodné pro sportovce a jedince s náročným stresujícím zaměstnáním nebo ty, kteří mají problémy se spánkem, bolestmi svalů nebo úzkostí.
Kombinace jednotlivých forem minerálů
V některých pokročilých doplňcích se jednotlivé formy minerálů vzájemně kombinují pro dosažení co největší vstřebatelnosti. U hořčíku jde například o Triple Magnesium Puhdistamo, kde je malát, glycinát a taurát, nebo Instant Magnesium Nordbo, složený z bisglycinátu, malátu a laktátu.
Ve jiných pokročilých doplňcích jako je třeba Albion Magnesium Reflex nebo High Potency Magnesium Viridian se přidává oxid hořečnatý, anorganická forma hořčíku, která sama o sobě příliš vstřebatelná není, ale má zásaditou povahu a proto usnadňuje průchod zažívacím traktem - funguje jako takzvaný pufr.
V prémiových doplňcích se zinkem jako je Triple Zinc můžeme najít pikolinát zinečnatý, bisglycinát zinečnatý a monomethionin zinečnatý.
Autor článku: Tomáš Kouřil