Alergie? Zkuste adaptogenní houby a probiotika

04.06.2024

Alergie na pyl může pořádně zkomplikovat život. Pylová sezóna je v plném běhu a pro spoustu z nás je těžké i vyjít ven. Alergická reakce je způsobená přehnanou reakcí obranného štítu, který může být přiliš senzitivní nebo nevyrovnaný. Obvykle to řešíme syntetickými přípravky, které potlačí reakci, neřeší ale příčinu. Ta může spočívat ve více oblastech:

- V nezdravém životním stylu a nedostatečně pestré stravě. Alergie posiluje napříkad nadměrné solení. A když se k němu ještě přidá nedostatek pohybu a otužování, které by obranný štítv vytrénovalo, problém se ještě zesiluje.

- Příčina může být samozřejmě i v genech. Ty neovlivníme, můžeme ale upravit životní styl a věc ještě více nezhoršovat.

- Příčina ale může být i v nevyrovnaném mikrobiomu. Podle nejnovějších poznatků ovlivňuje stav mikrobiomu vývoj alergií už od prvních dnů života.

Přesný mechanismus není ještě popsaný, ale pravděpodobně se tak děje skrze metabolity, které vznikají při fermentaci nestravitelných částí potravy probiotickými kulturami - probiotiky. Tyto metabolity přímo ovlivňují imunitní buňky. Vliv má i přítomnost zánětu ve střevě a (zejména u potravinových alergií) propustnost střevní stěny. Při potravinových alergiích může příčina spočívat v pronikání nestrávených částeček potravin do těla a následné hypersensitivitě imunitního systému.

Vyplatí se vyzkoušet adaptogenní houby, probiotika nebo přírodní složky jako quercetin, black seed oil a další, které mají vlastnosti související s nadměrnou reakcí.

Adaptogenní houby

Adaptogenní houby představují z hlediska řešení tu nejlepší možnou volbu. Působí totiž komplexně. Vyrovnávají rozkolísaný obranný štít, mají vlastnosti související s oxidativním stresem a zároveň působí jako prebiotika - posilují mikrobiom. Při problémech spojených s dýchacími cestami se osvědčuje Agaricus blazei Murill (Mico-Sol), zatímco při problémech spojených s potravinami  Hericium erinaceus (Mico-Leo). Adaptogenní houby jsou ve formě sirupu jsou i dostupné i dětem - pro naše nejmenší je určený doplněk Dr. Gut and Brain, který se užívá v pylové sezóně a při nepozornosti a roztěkanosti.

Probiotika a prebiotika

Probiotika a prebiotika podporují vyrovnaný stav mikrobiomu. Ten představuje nezbytný výchozí bod pro vyrovnaný obranný štít.

Zmírnění obranného štítu

Přírodní složky jako Quercetin, Black Seed Oil a nebo multivitamínový komplex Multivitamin Phytonutrient Formula s obsahem enzymu Bromelain mírní nadměrnou reakci obranného štítu.