Vitamín D – velký pomocník na podzim i zimu

8. 11. 2019

Přišel podzim, dny se výrazně ochladily a Slunce svítí po kratší dobu. Tyto změny mají samozřejmě vliv na naši fyzickou a psychickou kondici. A proto je na místě se na podzim a zimu připravit.

Všechno, co k tomu potřebujeme, najdeme v přírodě. Na podzim dozrávají lesní plody plné vitamínu C a stejně tak rostou houby, které jsou zase bohatým zdrojem vitamínu D. Ale zatímco o vitamínu C všichni slýcháme už odmala, že pomůže na rýmu a chřipku, vitamín D stojí zcela v jeho stínu.

A je to právě jeho nedostatek, který velmi často může za to, že máme zejména během zimních měsíců oslabenou imunitu a snáze podléháme virovým a jiným infekcím. Proč tomu tak je?

Nedostatek vitamínu D

Vlastnosti vitamínu D stejně jako vitamínu C velmi úzce souvisí s činností buněk imunitního systému (mimo jiné). Potřebujeme obě tyto látky. Ale zatímco vitamín C běžně přijímáme z ovoce a zeleniny, vitamín D se tvoří v kůži díky působení slunečních paprsků.

Slunce však během podzimu a zimy svítí minimálně, problémem také je, že trávíme více a více času v kancelářích mimo dosah přirozeného světla, navíc se nepřirozeně halíme do mnoha vrstev oblečení, v létě se natíráme opalovacími krémy a podobně.

Vitamín D obsahují i mléčné produkty a vajíčka, ale protože jsou slepice a krávy chovány v halách, mají samy nedostatek. Najdeme jej i v rybím tuku, avšak konzumace čerstvých rybích produktů je málo častá. Výsledkem je deficit tohoto vitamínu, který se projevuje zhoršením funkce imunitního systému a také zhoršením nálady. Proto je v zimních obdobích běžná tzv. sezónní afektivní porucha projevující se poklesem energie a depresivními stavy.

Vitamín D je rovněž velmi důležitý během těhotenství a prvních let věku dítěte. Kromě imunitního systému totiž jeho účinky související se stavem kostí a zubů. Proto je téměř nezbytné jej v tomto období doplňovat i nad rámec běžné stravy.

Z čeho se vyrábí syntetický vitamín D

Velmi často se bohužel stává, že malé děti, kterým je podáván syntetický vitamín D, mají vyrážky, problémy se spaním a trpí neklidem. Je to způsobené jeho syntetickou a pro tělo nepřirozenou povahou. Vyrábí se totiž z lanolinu. Jde o látku obsaženou v mazu pokrývajícím ovčí vlnu. Tento maz, který slouží ovcím k ochraně před vnějšími vlivy (posiluje vlnu), je tlakem vymačkán z ostříhané vlny. Z té se získá látka zvaná 7-dehydrocholesterol, prekurzor vitamínu D, který je ozářen ultrafialovým zářením za vzniku vitamínu D.

Z čeho se vyrábí přírodní vitamín D

Záleží na druhu. Vitamín D2 je získán fermentací (přirozeným kvašením), popřípadě extrahováním z hub. Vitamín D3, který existuje i ve verzi pro děti (obohacený o pomerančový olej), je získáván extrakcí z lišejníku. V obou případech je však původcem rostlinka nebo houba.

Kde vitamín D získat

Vždy se vyplatí se pravidelně slunit a trávit co nejvíce času venku – i v zimních měsících. Vždy také můžeme pomoci tělu tím, že budeme kupovat kvalitní potraviny od lokálních producentů a pěstitelů. A vždy také můžeme využít zmíněné extrakty z hub nebo rostlinek. Pomůžeme tím fyzické i psychické kondici.

Autor článku: redakce Green-market.cz