Rozjeďte svůj mozek naplno

15. 9. 2017Rady a tipy

Patříte mezi ty, kteří si rádi dávají každý den kávu na povzbuzení? Tak právě pro vás jsme vybrali tři alternativy, co nabudí stejně, ale nezatíží tolik vaše tělo.

Překvapí vás, odkud se dá čerpat příval energie, lepší koncentrace a paměť.

Jaké účinky má na lidské tělo káva?

Tak jako spousta jiných plodin, i většina pěstovaného kávovníku je ošetřena pesticidy. Účinek, který ale pociťujeme mnohem víc, je to, že káva brání centrální nervové soustavě, aby se zklidnila. Potřebujeme-li povzbudit, káva v tomto směru splní svůj účel, ale jsme po ní nervózní a roztěkaní.

Kofein má také dráždivé účinky na trávicí trakt, stimuluje tvorbu žaludečních kyselin a odvodňuje tělo, případně i odplavuje některé vitamíny.

Alternativy kávy, které vám představíme, mají mírnější účinky. Obsahují totiž látky, které povzbudí, ale také látky, co i uklidní (ale neutlumí, spíše zmírní stres). Jsou pěstované v bio kvalitě, nezatěžují organizmus, ba naopak dodají tělu cenné látky v podobě vitamínů, minerálů a antioxidantů. A také neodvodňují tělo.

Brahmi, konopný protein, ginkgo a rhodiola

Směs z těchto čtyř látek je je prvním ze způsobů, jak podpořit mozkovou činnost a psychickou pohodu v delším časovém měřítku. Pravidelné užívání má za cíl dostat tělo do stavu, kdy káva na povzbuzení nebude potřeba. Spojení 4 rostlinných složek zvyšuje produktivitu práce a chrání proti stresu:

Lžičku prášku z těchto rostlin stačí rozmíchat v džusu nebo smoothie a pořádná dávka výživy nejen pro mozek je na světě. Účinky se ale projeví později, k okamžitému nakopnutí je vhodnější např. Matcha.

Theofylin a L-theanin

Látka theoyfylin je svými účinky podobná kofeinu - povzbuzuje tělo i mysl. Skutečně unikátní účinek přichází ale až ve spojení s L-theaninovými aminokyselinami, které zmírňují stres. Tyto aminokyseliny se vyskytují nejčastěji ve speciálních čajích, po jejichž konzumaci se člověk cítí výtečně osvěžený a lehký. Výsledkem je svěží tělo i mysl bez pocitů nervozity a roztěkanosti. Čaj s obsahem těchto látek je možné konzumovat samotný, po případě smíchat

Guaranin

Guranin je látka obsžená v plodech popínavé rostliny z amazonského pralesa. Jde o látku velmi podobnou kofeinu, ale s jednou velkou výhodou – rychlost vstřebávání je mnohem pomalejší. Představuje tedy rychlé povzbuzení jak fyzické, tak i psychické energie s delším působením. Bude se hodit před těžkou fyzickou námahou, dlouho cestou autem nebo při probdělé noci u práce či studia.

Kromě stimulačních účinků mají plody i účinky antioxidační, prášek ze z nich se přidává do smoothie, šťáv nebo rostlinného mléka.

Zkuste změnu a vyzkoušejte místo kávy jednu z těchto alternativ. Nejen, že povzbudí, ale navíc dodají tělu mnoho vitamínů a minerálů. Ať už zvolíte kteroukoli, nikdy to nebude krok vedle.Kategorie:Rady a tipyPřírodní alternativy