Fyzická aktivita seniorů

21. 6. 2019

Fyzická aktivita je spolu s vyváženou stravou a uměním relaxovat cestou k prodloužení kvalitního života.

Nejedna z nejnovějších studií ukázala, jak důležité je věnovat se denně fyzické aktivitě - jakékoliv. Protože se podle studií jeví jako jedna z nejúčinnějších strategií proti chronickým onemocněním, včetně těch kardiovaskulárních, onemocnění kloubů, cukrovky apod.

Jak nám škodí sezení

Současný trend je takový, že v zaměstnání víc a víc sedíme. Nadměrné sezení však má značně negativní dopad na zdraví celkově – a to jak po stránce emocionální, tak po stránce přibývání bolestí, hroucení  a oslabování kosterního aparátu, přibývání na váze, zvyšování krevního tlaku, tak i nedostačující fungování celé mašinerie počínaje buněčnou úrovní, přes tkáně, orgány a potažmo celý metabolismus. A velmi často na tyto negativní projevy dojde právě ve stáří. I když by se i to dalo prožít kvalitně a s menším počtem obtíží než je obvyklé. Nesmrtelnost zajistit nelze, avšak lze předejít mnoha civilizačním chorobám, které se nejen ve stáří zbytečně objevují. A jaká je cesta? Pohyb.

Jak zařadit pohyb do každodenního života

Je tedy velice důležité zařadit pohybovou aktivitu do každodenního programu. Není přitom nutné podstupovat extrémní fyzickou zátěž, naopak. Stačí každodenní procházka, lehký běh, jízda na kole, plavání či turistika úplně postačí.

Zařazením těchto aktivit nejenom, že rozproudíme krev v organismu, posílíme svaly i kosti, rozhýbeme celý metabolismus, ale také načerpáme nemalé množství energie a vitamínu D ze slunečního záření. Což ovlivní v neposlední řadě naši náladu, ale i kvalitu spánku.

Správné dýchání

Když k tomu navíc přidáte správnou techniku dýchání - hluboký nádech nosem, přes břicho - ne přes hrudník, a výdech ústy, prokysličíme celý organismus a dodáme potřebný kyslík pro správný průběh metabolických drah zahrnující tvorbu energie (tím je myšleno energie, kterou jednak tělo potřebuje pro správný průběh jakýchkoliv reakcí v těle, tak i pro tvorbu energie, kterou potřebujeme pro náš fyzický pohyb, ale i pro práci mozku) nebo spalování tuků.

Správné dýchání navíc zklidní naše tělo, takže z vycházky nebo projížďky na kole navíc jako bonus přijedeme emocionálně výborně naladěni a odpočati.

Alespoň 30 min denně fyzické aktivity by se mělo stát dennodenním rituálem, možná lépe řečeno všedním zvykem. Bez přemýšlení, prostě jít a užít si ten pocit být na slunci, na čerstvém vzduchu a rozpohybovat celé ztuhlé tělo. To platí pro seniory i pro všechny ostatní věkové skupiny.

Jak je to ve skutečnosti

Bohužel je zažité, že když je člověk v důchodu, bude sedět doma, číst knížky v houpacím křesle v bačkorách na nohou, sledovat televizi a maximálně si zajde nakoupit. Přitom fyzickou aktivitu je třeba stále udržovat, a to v jakémkoli věku. Právě fyzická aktivita, bude dodávat chybějící energii a naopak bude oddalovat postupně přicházející bolesti zatuhlých kloubů a svalů. Fyzickou aktivitou není podpořeno jen tělo jako fyzická schránka, ale dodává také sílu mozku, podporuje jeho prokysličení mozku a prokysličuje i svaly a klouby.

Na co vše má pohyb vliv

Cvičením si senioři nezlepší jen pohybový aparát nebo práci mozkových buněk, ale poskytne jim také jistotu v pohybu, a pomůže snížit riziko pádů a tím i zlomenin. Mimo to také podpoří celkovou odolnost kostí, které se bez cvičení a správné stravy stávají křehké. Zlepší se i koordinace těla, a jak bylo zmíněno, pokleslá nálada bude ta tam.

Každý by tak měl svoje prarodiče nebo rodiče motivovat k tomu, aby se hýbali kdykoliv jen budou moci, aby se věnovali sami sobě. Najít pro každého sport, který bude mít rád a bude se k němu rád vracet, není zase tak těžké.

Postupně je vhodně přidávat i další fyzickou aktivitu, a v neposlední řadě i cvičení pro posílení svalstva. Není nutné jít do posiloven, lze zakoupit lehké činky nebo odporové gumy, které jsou výborným pomocníkem jak pro silový trénink v posilovně, tak i doma. A to ne jen pro posilování, ale také pro neméně důležitý strečink. Vždy je také vhodné začít s lehkými cviky pro protažení středu těla a páteře. Cvičení s vlastní vahou nás nic nestojí a benefity jsou obrovské.

Proč nikdy nezahazovat sportovní ručník

  • Prodloužení života (doslova)
  • Předcházení pádů, udržení kvality kostí
  • Předcházení rozvoje osteoporózy
  • Snížení risku srdečních onemocnění
  • Snížení procenta rozvoje degenerativních onemocnění
  • Předcházení mnoha onemocnění, jako jsou i běžná nachlazení
  • Zlepšení cirkulace krve a tím i zlepšení stavu pokožky a rozvodu živin nejen pro svaly, potažmo snadnější udržení tělesné teploty
  • Pocit bezpečí a nezávislosti na ostatních
  • Snížení rizika obezity

Ruku v ruce s pohybem však musí jít i vyvážený a pestrý jídelníček

Závěrem

V dnešní uspěchané době je nesnadné najít denně hodinu na sportovní aktivity, však sport můžeme provádět kolektivně s rodinou. Místo dívání se na televizi můžeme jít na procházku, místo selfie z nádraží můžeme raději vylézt na nějakou horu a vytvořit ji tam, místo polední kávy s kolegy může být vycházka v okolním parku aj.  

Ačkoli je někdy těžké najít čas, odměnou nám bude pozitivní nálada, energie ze slunce, čerstvý vzduch, nová energie pro mozek,  snížená bolestivost kloubů, méně ztuhlé svalstva atd.

Důležitá je zásadovost a důslednost - vytvoření nových návyků, nové denní plány, do kterých je třeba zařadit stejně jako čištění zubů i pohybovou aktivitu.

A pak nezůstávat jen u jedné. Stejně tak, jako je tomu i se stravováním, je i zde pestrost velice důležitá. Balanční cvičení, pilates, turistika, domácí posilování, plavání, rychlá chůze v přírodě, cyklistika atd.

Odměnou nám bude skvělý pocit a prodloužený život.

Autorka článku: Mgr. Monika Musilová

Zdroje:

https://www.nhs.uk/live-well/exercise/free-fitness-ideas/

http://www.onlinejacc.org/content/72/19/2283

https://www.who.int/dietphysicalactivity/factsheet_inactivity/en/