Alergie - fenomén 21. století

11. 5. 2018Sezónní

V dnešní moderní společnosti  se mohutně rozvíjí alergické reakce na mnoho přírodních i člověkem vyrobených látek. Ať už jde o živočišné produkty, pyl nebo obyčejný prach, naše imunitní systémy začínají prudce reagovat.

Nejběžnější jsou alergie na určitá jídla, trávu, pyl, zvířecí srst, prach, latex, kov nebo čistící prostředky. Projevují se svěděním, kýcháním, těžkým dechem, vyrážkou, otoky, bolestivostí, zarudlýma očima nebo  zažívacími problémy. Ve vážný případech může dojít až k životu ohrožujícím reakcím jako je vážné astma nebo anafylaktický šok.

Co je to alergie?

Alergie je reakce imunitního systému na látku či jídlo, která jinak není tělu škodlivá. Během alergické reakce tělo aktivuje protilátky a histamin, což spouští symptomy alergie.

Histamin je přírodní sloučenina dusíku vytvořená imunitním systémem z aminokyseliny histidin. Produkce histaminu a dalších zánětlivých látek z takzvaných žírných buněk neboli mastocytů (typ buněk bílých krvinek) je průvodním jevem alergických nebo protizánětlivých reakcí těla.

Mastocyty se v těle vyskytují ve velkých koncentracích – v krvi, dýchacím systému, v trávícím traktu nebo v kůži. Po kontaktu s alergenem tělo odpoví vytvořením zánětu – chce se tak bránit proti hrozbě. To ale může mít negativní efekt na zdraví – může se to projevit sennou rýmou nebo alergickým ekzémem.

Rozdíl mezi citlivostí / intolerancí a alergií

Citlivost na nějakou látku nebo intolerance se od alergie liší. Můžou se projevovat podobnými symptomy, avšak alergie zahrnuje specifickou reakci imunitního systému. Senzitivita a intolerance se neprojevuje produkcí protilátek v těle, proto nejsou tak závažné jako alergie, byť jsou samozřejmě nepříjemné.

Anafylaxe (vážný projev alergie) je oproti tomu vážná alergická reakce postihující celé tělo. Nejznámějšími spouštěči anafylaktické reakce jsou oříšky, které můžou způsobit dýchací obtíže, zánět, otok a dokonce i smrt.

Co způsoje alergickou reakci?

Alergie jsou považované za fenomén 20. a 21. Století. I když je jejich přímá příčina neznámá, někteří vědci se domnívají, že je na vině chemické znečištění vzduchu a vody, které způsobuje poškození střevní stěny, což vede k zánětu a alergickým reakcím.

Jak si pomoci?

Při silných alergiích jsou obvykle předepisovány medikamenty – antihistaminika a léky s obsahem kortikosteroidů. To sebou však obvykle nese vedlejší účinky.

Vždy je nutné se poradit s lékařem, existuje však i cesta úpravy jídelníčky a životního stylu, která může zmírnit chronické i sezónní alergie. Konkrétními radami se budeme zabývat v dalším článku.

Zdroj: http://www.viridian-nutrition.com/blog/nutrition-news-and-views/allergies-a-21st-century-phenomenon

 Kategorie:SezónníRady a tipy