Běžec na lyžích Jan Šrail: "Když jsem unavený, podávám lepší výkony."

Jan Šrail je velmi nadějným běžcem na lyžích, v roce 2015 získal titul mistra České republiky v kategorii 15 km technikou bruslení, což mu vyneslo nominaci k účasti na Mistrovství světa ve švédském Falunu. V téže kategorii také vyhrál Český pohár a teď jej čeká další sezóna, do které vstupuje s velkým odhodláním.Letos jste vyhrál Mistrovství České republiky v disciplíně 15 km bruslením a následně se tak nominoval na Mistrovství světa. To je obrovský úspěch a určitě je to pro vás velká motivace do budoucna. Máte v tomto směru stanovený nějaký cíl, kterého byste chtěl v další sezóně dosáhnout?

Určitě pro mě bylo vítězství na 15 km bruslením povzbuzující a zjistil jsem, že mám šanci bojovat s nejlepšími z ČR. Do další sezóny tedy vstupuji s daleko větším nasazením a opět budu chtít navázat přinejmenším na výsledky jako v sezóně 2014/2015. Přece jen se ale budu chtít dobře umístit i ve Světovém poháru, kde jsem do nynější doby nedostal moc možností. Velkou motivaci je pro mě i Team Pioneer Investments Lukáše Bauera zaměřený na dlouhé tratě, ve kterém mi dal šanci se postavit na start SWIX Ski Classics.


Je obdivuhodné, čeho jste dosáhl, když jste se navíc v létě léčil ze zánětu achillovky. Byla rekonvalescence a následné dostávání se zpět do formy hodně obtížné?

Abych pravdu řekl, myslím si, že pro každého sportovce na vrcholové úrovni je těžké vypořádat se s poraněním nebo nemocí. Já jsem se osobně potýkal v kariéře už s několika problémy, takže jsem to nechtěl vzdát ani teď. I při zánětech achilovy šlachy jsem denně trénoval na trenažeru soupaž cca čtyři až pět hodin denně po dobu dvou měsíců a doufal, že se vrátím v dostatečné formě a budu moci konkurovat ostatním kolegům v reprezentaci, což se mi i podařilo.


"Obrovskou motivací pro mě bylo, když jsem po prodělaném zranění chtěl lidem ukázat, že to dokážu."

Co vás nejvíce motivovalo?

Obrovskou motivací pro mne bylo, když jsem po prodělaném zranění chtěl lidem ukázat, že to dokážu. Nebo také podpora od Teamu Pioneer Investments Lukáše Bauera, který mi dal v lyžování jiný rozměr - když dostane člověk takovouto šanci, chce ji naplno využít. A neměl bych zapomenout na podporu od rodičů, kteří do mě vložili mnoho sil. Takže takovéto výsledky jsou pro ně alespoň částečné poděkování za všechny ty roky zpět.

Můžete popsat, jak vypadá váš trénink? Například jak dlouho před začátkem sezóny se začínáte připravovat?

Příprava na další sezónu začíná již po měsíci odpočinku po sezóně předešlé, takže hned v květnu jsem nastoupil plně do přípravy, kdy jsem začal najíždět objem na silničním či horském kole, ale i běžecky a silovými tréninky. V červenci jsme měli první reprezentační soustředění, kde jsem se mohl srovnat s kolegy z reprezentace a nedopadlo to vůbec špatně. Zjistil jsem, že příprava se pro mě vyvíjí velice dobře a na kolegy v tréninku neztrácím. Nyní se třeba chystám na pár dní do Rakouska, kde se může člověk soustředit jen na trénink a odpočinek a doufám, že posunu svou fyzičku zas o stupeň výš.  


Co se týče samotného závodu a atmosféry na Mistrovství světa ve švédském Falunu – bylo to takové, jaké jste si představoval?

Na MS do Falunu jsem odjížděl s tím, že můžu jen překvapit a to z důvodu, že to pro mě byl první start na takto velké akci. Popravdě jsem byl pro všechny lidi trochu překvapením, že i přes zaměstnání, do kterého chodím jsem se na dané MS nominoval, takže po příjezdu jsem spíše vstřebával zkušenosti a snažil se vydat ze všech sil do každého závodu. Myslím si, že jsem nějaké ty zkušenosti vstřebal a budu je moct prodat třeba již na prvních závodech Světového poháru v Gallivare, kam se chystáme v listopadu. 

"Když jsem unavený, podávám lepší výkony."

Odnesl jste si odtamtud například nějakou zkušenost, která by nějak pozměnila váš dosavadní přístup nebo pohled na věc?

Z účasti na MS ve Falunu jsem si přivezl zkušeností spoustu. Stál jsem na startu vedle světových borců jako je Petter Northug, Dario Cologna, Alex Harvey nebo Lukaš Bauer a určitě jsem se snažil okoukat, co bych měl změnit do další sezóny, abych se jim přiblížil. Po MS ve Falunu jsem věděl, že jestli chci těmto borcům stačit, musím určitě zapracovat na rozložení svalové hmoty na mém těle nebo i tréninku před závody, protože jsem je viděl se připravovat na závody a zapracovávat. Jedna z dalších věcí, na které chci zapracovat, je právě sportovní výživa, v níž se díky firmě ForActiv můžu posunout zase o krok dál.


Musíme smeknout, že v běhu na lyžích dosahujete takovéto úrovně a zároveň docházíte na plný úvazek do zaměstnání. Máte nějaký recept na to, jak si vše zorganizovat? 
 

Můj den začíná obvykle tím, že vstávám okolo půl šesté, jdu si odtrénovat, pak vyrazím do práce a po osmi odpracovaných hodinách jdu zas na trénink. Někdy mi to  časově moc nevychází a tak se vracím z odpoledních až večerních tréninků s čelovkou, což mi též přidává i trochu adrenalinu a motivaci. 


Když si při tom tempu najdete čas na odpočinek, jak relaxujete? Věnujete se například ještě jinému sportu jen tak pro zábavu?

Já relaxovat moc neumím. Když odtrénuji, vyrazím buďto do práce, která je někdy opět fyzicky náročná, protože pracují jako strážce Národního parku Šumava, a nebo se snažím dělat něco okolo našeho domu. Práce okolo penzionu, který máme na Šumavě, je totiž jako můj koníček. A osobně se mi ani moc dobře nezávodí, když je člověk moc odpočinutý, anaopak, když jsem unavený, tak mi přijde, že podávám lepší výkony a mám tím pádem i lepší výsledky.

FastCentrik – shop, internetový obchod, B2B, B2C

ForActiv.cz s.r.o., Plotní 75, 602 00 Brno, e-mail: info@foractiv.cz
© 2012 ForActiv.cz s.r.o, Grafika: MIDASWEB.eu


Prodejna BRNO

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP BRNO

Do prodejny»
Logo

Prodejna PLZEŇ

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP PLZEŇ

Do prodejny»
Logo

Prodejna OSTRAVA

Navštivte stránky naší
kamenné pobočky

FITNESS & WELLNESS SHOP OSTRAVA

Do prodejny»
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
JavaScript musí být povolen